دوران بارداری یکی از مهمترین و حساسترین دورانهای زندگی هر زن است که صد البته با تغییرات گوناگونی در جسم و روان او همراه میباشد. این تغییرات برای بسیاری از زنان، به خصوص در اوایل بارداری خوشایند نیست و یکی از علل آن ناآگاهی از تغییراتی است که در این دوران به وجود میآید و مادر را نگران و مضطرب میکند؛ به طوری که حتی ممکن است فکر کند سلامتیاش به خطر افتاده و اتفاقات خطرناکی در انتظار اوست.

 

یکی از مهمترین نگرانیهای زنان باردار تغییرات ظاهری، به خصوص در پوستشان است. در اینجا درباره تحولات شایع پوست در دوران بارداری، به خصوص پوست صورت، خواهید خواند و اگر باردارید و یا قصد باردار شدن دارید، دانستههای مفیدی به دست خواهید آورد.

آکنه یکی از شایعترین مشکلات پوستی در دوران بارداری است که در برخی موارد در این دوره تشدید میشود. مطالعات نشان میدهد این احتمال وجود دارد که از هر دو زن باردار یک نفر به آکنه مبتلا شود و دلیل آن افزایش سطح هورمون در سه ماهه نخست بارداری است. وجود سطح بالای هورمون موجب میشود پوست میزان چربی طبیعی بیشتری تولید کند که عامل بروز آکنه است.

آکنه در دوران بارداری
یکی از شایعترین تغییراتی که در پوست زنان باردار پدیدار میشود، جوشها یا همان آکنه هستند. این جوشها برای هیچ کس خوشایند نیستند و همه سعی دارند با انواع و اقسام روشها از شر آنها خلاص شوند؛ به خصوص برای زنان باردار که ناچارند تغییرات اجتنابناپذیری را تحمل کنند و طبعاً تحت فشار عصبی قرار خواهند گرفت.

 

در واقع همانطور که تغییرات هورمونی در دوران بلوغ باعث بروز آکنه میشود، به همین دلیل هم این اتفاق در دوران بارداری روی میدهد و اگر فرد در حالت طبیعی هم دچار آکنه بزرگسالان بوده است، این جوشها در دوران بارداری تشدید خواهند یافت. خوشبختانه متخصصان پوست میتوانند برای تعدیل  این حالت اقداماتی انجام دهند. داروها و کرمهایی وجود دارند که مصرف آنها در این دوران بیخطر است و میتوانند از شدت جوشها بکاهند. البته جوشهای طبیعی ناشی از بارداری نیاز به درمان خاصی ندارند و چند ماه پس از شروع بارداری به مرور از شدت آنها کاسته خواهد شد.

 زنان بارداری که در طول سه ماهه نخست حاملگی به آکنه مبتلا نمیشوند کمتر احتمال دارد دچار این عارضه شوند زیرا شروع این عارضه در سه ماهه دوم و سوم بارداری غیرمعمول است.

همچنین در صورتی که قبلا به آکنه مبتلا نشدهاید این احتمال وجود دارد در دوران بارداری آن تجربه را داشته باشید. علاوه بر این، شیوهای برای جلوگیری از بروز آن وجود ندارد هرچند میتوان با رعایت نکاتی از گسترش این عارضه پیشگیری کرد و میتوان در ابتدا با محلولهای ساده، شستوشوی صورت را انجام داد و در صورت نیاز روشهای دیگر را امتحان کرد.

ماسک بارداری (ملاسما)
یکی از تغییرات شایعی که زنان باردار دچار آن میشوند، «ملاسما» نام دارد که به آن «ماسک بارداری» هم میگویند. به زبان ساده ملاسما همان تغییر رنگ پوست است که بیشتر در پوست صورت، به خصوص پیشانی، بینی و لب بالایی ایجاد میشود. علت بروز این حالت هم بینظمیهای هورمونی در این دوران حساس است. برخی از زنان باردار احساس میکنند پوست آنها برنزه شده و ماسکی روی صورتشان گذاشته شده است. ملاسما در زنانی که پوستشان تیرهتر است، بیشتر روی میدهد. به طور معمول این حالت در سهماهه دوم یا سوم بارداری خودش را نشان میدهد.


   با ملاسما چه باید کرد؟
با اینکه این حالت نیاز به درمان پزشکی ندارد، ولی توصیه میشود هنگامی که از خانه بیرون میروید و در معرض نور خورشید قرار میگیرید حتما یک لایه ضخیم کرم ضدآفتاب روی صورتتان بمالید. قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید این حالت را تشدید و پوست را تیرهتر میکند. دقت کنید که پیش از انتخاب کرم ضد آفتاب حتما با پزشک خود و یک متخصص پوست مجرب که درباره آن دسته از فرآوردههای پوستی که مصرفشان در دوران بارداری مجاز است دانش کافی دارد مشورت کنید؛ زیرا برخی از کرمها یا لوسیونها جذب سیستمیک دارند و روی جنین تاثیر منفی میگذارند یا حساسیت پوستی برای خودتان ایجاد میکنند. در بیشتر زنان این ماسک پس از زایمان به مرور از بین خواهد رفت.

با رعایت نکات ساده زیر میتوان آکنه دوران بارداری را کاهش داد یا حتی برطرف کرد:

1- شستوشوی صورت را به دو بار در روز کاهش دهید.

2- هنگام شست و شوی صورت از شست و شودهندههای فاقد چربی و الکل استفاده شود.

3- برای هر بار خشک کردن صورت از دستمال حولهای تمیز استفاده کنید.

4- پس از شستوشوی صورت از کرمهای مرطوب کننده استفاده کنید.

5- در صورت استفاده از لوازم آرایشی از محصولات فاقد چربی استفاده کنید.

6- همیشه خوب و به اندازه کافی بخوابید

7-به طور مرتب از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

8-دستورالعمل ماساژ صحیح صورت را در دوران بارداری از پزشک متخصص پوست بپرسید و آن را انجام دهید

9-در سهماهه نخست بارداری فرآوردههای مخصوص پاکسازی پوست، مواد آرایشی و مرطوبکنندههایی را که ترکیبات شیمیایی لایهبردار دارند، کنار بگذارید.
مطالب مرتبط: