باتوجه به مقاله چاپ شده در مجله انجمن غدد درون ریز و متابولیسم (JCEM) ،زنانی که دارای غلظت بالایی از هورمون آنتی مولرین هستند شانس بیشتری برای بار دار شدن توسط روش های لقاح آزمایشگاهی را دارند.

به گزارش بنیان و به نقل از medicalxpress ، مطالعات نشان داده است ،در زنانی که میزان هورمون آنتی مولرین (AMH)  که توسط تخمدان ها تولید می شود در سطح بالایی قرار دارد، شانس موفقیت درمانی IVF تقریبا 2.5 برابر زنانی است که دارای سطح پایینی از این  هورمون هستند.علاوه بر سن و توانایی تولید تخمک در مادر میزان سطح هورمون AMH یک فاکتورپیشگویی کننده توانایی بارداری و تولد سالم می باشد. 

Thomas Brodin محقق دانشگاه Uppsala در سوئد گفت: برای زنانی که برای باردار شدن تلاش می کنند ، بالابردن سطح AMH یک روش اطمینان بخش به حساب می آید.بالا بودن این هورمون به این معناست که آنها به علت داشتن ذخیره مناسبی ازتخمک های سالم  شانس بیشتری برای یک بارداری موفقیت آمیز دارند. 

در تحقیقات به عمل آمده ، محققان به این نتیجه رسیده اند که سطح بالای هورمون AMH با درمان موفقیت آمیز به روش IVF ارتباط مستقیم دارد چرا که سطح این هورمون اطلاعات مهمی در مورد کیفیت و مقدار تخمک باقی مانده در تخمدان یک زن را در اختیار میگذارد.زنانی که دارای سطح بالایی از این هورمون هستند به احتمال زیاد دارای نسبت زیادی از تخمک هایی هستند که توانایی ایجاد جنین سالم را دارند.

به دنبال مطالعه ای که در کلینیک  Carl von Linné، در دانشگاه Uppsala و بین سال های 2008 و 2011 ، بر روی 892 زن تحت درمان به روش IVF انجام شد ، میزان سطح هورمون AMH قبل از شروع درمان اندازه گیری شد.این مطالعه نشان داد که در زنانی که به درمان موفق دست پیدا کردند سطح AMH  افزایش یافته است و زنانی که دارای سطح  AMH بالاتراز 2.94ng/ml بودند بیشترین میزان تولد را داشتند.این اثر تا سطح 5ng/ml به صورت صعودی ادامه داشت اما بالارفتن هورمن به بیش از این میزان اثر آن را ثابت نگه می دارد.

این مطالعه دلایلی را ارئه داد که می توان نسبت به زنانی که دارای سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند خوش بین بود.سندرم تخمدان پلی کیستیک بیماری شایعی است که فرد در این بیماری با مشکلات تخمک گذاری روبروست. زنانی که چنین شرایطی دارند ، دارای سطح بالایی از AMH هستند. 

Brodin در این باره گفت : اطلاعات حاصل از تحقیقات ما نشان می دهد ، زنانی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند به احتمال زیاد کاندیداهای خوبی برای IVF هستند . وی اضافه کرد این گروه علاوه بر داشتن سطح بالای AMH ، دارای یک منبع قابل توجهی از تخمک های  ذخیره شده در تخمدانها هستند.

بطور کلی اندازه گیری میزان ذخائر تخمدان یکی از مهمترین قسمتهای بررسی زوجهای نابارور است. 

تخمین میزان ذخائر تخمدان نه تنها به تعیین میزان موفقیت درمانهای  ناباروی  کمک می کند بلکه بکمک ان میتوان میزان نیازبه داروهای تحریک تخمدان و دوز مورد نیاز انها را محاسبه کرد.  

در گذشته از عوامل مختلفی مانند اندازه گیری میزان FSH روز سوم پریود - شمارش فولیکول انترال موجود در سونوگرافی - اندازه گیری حجم تخمدان و تست کلومیفن استفاده میشد.  

امروزه  اندازه گیری هورمون آنتی مولرین نیز برای تخمین ذخائر تخمدان بکار می رود .  هورمون آنتی مولرین از سلولهای گرانولوزای فولیکولهای کوچک (با اندازه 4-6 میلی متر) ترشح میشود و مقادیر ان در تمام طول ماه نسبتا ثابت است و با پریود ارتباطی ندارد. لذا این هورمون را میتوان در هر روزی از ماه اندازه گیری نمود بر خلاف FSH که حتما باید در روز دوم یا سوم پریود و یا اگر همراه با کلومیفن اندازه گیری میشود در روز دهم اندازه گیری نمود .  

لازم به ذکر است که هورمون انتی مولرین در اقایان از سلولهای سرتولی  ترشح میشود و مقادیر ان در هر سنی از زنان بالاتر است.  

میزان هورمون انتی مولرین با افزایش سن کاهش می یابد و با کاهش مقادیر ان میتوان پیش بینی نمود که قدرت تخمدان کاهش یافته است .  

همچنین در زنانی که در برنامه های IVF پاسخ دهی مناسبی به داروهای تحریک تخمدان نداشته اند میزان این هورمون پایین بوده است .  

مقادیر بالای این هورمون در افراد مبتلا به تخمدان پلی کیستیک دیده میشود و بر اساس ان میتوان احتمال خطر بروز سندرم تحریک بیش از حد تخمدان را پیش بینی کرد.  

مزیت استفاده از اندازه گیری این هورمون نسبت به تعیین FSH خون اینست که مقادیر ان در تمام طول پریود نسبتا ثابت است و با مقادیر هورمون استروژن خون و یا مصرف قرصهای ضد بارداری ارتباطی ندارد  

توضیح اینکه  میزان FSH روز دوم پریود در افرادی که از قرصهای ضد بارداری استفاده می کنند کاهش می یابد و این امر میتواند موجب ارزیابی غلط ذخائر تخمدان شود . از طرف دیگر در افرادی که میزان استروژن خون انها بالاست FSH خون پایین میاید و طبیعی تلقی میشود در حالیکه در اصل ذخائر تخمدان کاهش یافته است . 

تفسیر

سطح AMH در خون 

High (often PCOS)

Over 3.0 ng/ml

Normal

Over 1.0 ng/ml

Low Normal Range

0.7 - 0.9 ng/ml

Low

0.3 - 0.6 ng/ml

Very Low

Less than 0.3 ng/ml

مطالب مرتبط: