کافئین

سالهای زیادی است که گفته میشود مصرف مقدار زیاد کافئین در روز—چه از طریق قهوه، چای، نوشابه، شکلات یا نوشابههای انرژیزا– در طول دوران بارداری با خطر سقطجنین همراه است و تحقیقی که در سال ۲۰۰۸ انجام گرفت، آن را تایید میکند. در این تحقیق مشخص شد، زنانی که ۲۰۰ میلیگرم یا بیشتر در روز کافئین مصرف کردند (به اندازه ۲ فنجان یا بیشتر قهوه یا ۵ قوطی نوشابه) تا دوبرابر بیشتر از زنانی که اصلاً کافئین مصرف ننمودند، دچار سقطجنین شدند. خیلی خوب است که در این دوران از نوشیدنیهای بدون کافئین استفاده کنید، بهویژه در سه ماهه اول بارداری که خطر سقطجنین بیشتر است.

پنیر نرم

بهتر است از مصرف پنیرهایی مثل پنیر فتا، پنیر بز و سایر پنیرهای نرم خودداری کنید. اما چرا؟ چون ممکن است پاستوریزه نباشند و آلوده به لیتریا باشند—باکتری که میتواند موجب مسمومیت غذایی شود. این پنیرهای نرم به این علت خطرناک هستند که مثل پنیرهای چدار و پارمزان با فراوری باکتریهایشان به طور طبیعی کشته نشده است. و چون زنان باردار سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بیشتر در معرض بیماریهای مربوط به موادغذایی قرار دارند که اگر در سه ماهه اول بارداری اتفاق بیفتد ممکن است موجب سقطجنین یا زایمان زودرس شود.

گوشت

موقع خرید گوشت باید خیلی دقت کنید. خرید محصولات فریزشده و منجمد ممکن است آلوده به لیستریا باشند. به همین دلیل، گوشتها را در آب جوش انداخته و بجوشانید تا باکتریهای آن کشته شود. و موقع پخت حتماً انواع گوشت را تا متوسط و کامل بپزید. این گوشتها ممکن است آلوده به تاکسوپلاسما باشند که انگلی است که موجب یک نوع عفونت میشود و بااینکه نادر است اما ممکن است موجب مرده به دنیا آمدن نوزاد یا یک مشکل حاد برای سلامتی شود.

ماهی

احتمالاً می دانید که جیوه که در بسیاری از ماهیها وجود دارد برای بچه خطرناک است. جیوه یک نوروتاکسین است که رشد مغز جنین را مختل میکند. زمانیکه جیوه از آلودگی وارد آب دریا میشود، زنجیره غذایی خود را از گیاهان، به ماهیهای کوچک و بعد به ماهیهای بزرگ طی میکند و آنها را آلوده میسازد. ماهیهایی که بیشتری مقدار جیوه را دارند باید در لیست غذاهای ممنوعه شما قرار گیرند، ماهیهایی مثل: کوسه، شمشیرماهی، ماهی تن آلباکور و شاهماهی خالمخالی. اما همه انواع ماهیهای تن بد نیستند.

اشتباهی که بسیاری زنان باردار مرتکب میشوند این است که به کلی از خوردن ماهی خودداری میکنند. بعنوان مثال ماهی سالمون یا ماهی آزاد حاوی جیوه نیست و منبع بسیار خوبی از اسیدهای چرب امگا۳ به حساب میآید که در طول بارداری نیاز دارید. اما صرفنظر از نوع ماهی که میخورید، بهترین راهکار این است که از خوردن هر چیز خام و نپخته خودداری کنید.

تخممرغ

هیچکس نمیگوید تخممرغ که منبعی عالی از پروتئین و موادمغذی خوبی مثل کولین است، نخورید. اما تخممرغ هم در معرض آلودگی به سالمونلا قرار دارد که برای زنان باردار نسبت به بقیه خطرناکتر است. بنابراین دقت کنید که نکات ایمنی مربوط به آن را رعایت کنید: فقط تخممرغی را خریداری کنید که در یخچال گذاشته شده است و هر کدام که شکستگی یا ترک داشت را دور بیندازید. از خوردن تخممرغ عسلی خودداری کنید (بهتر است کاملاً آبپز شوند تا نیمرو) و همچنین چاشنی سالاد سزار اگر حاوی تخممرغ خام باشد نیز برای شما مناسب نیست. یادتان نرود خمیر پختهنشده کیک و شیرینی را هم مزه نکنید!

غذای کنسروی

حال تان خوب نیست و عوارض بارداری حسابی کلافه تان کرده و حال و حوصله آشپزی ندارید. بنابراین بلافاصله سراغ یک کنسرو خوراک مرغ و سبزیجات یا حتی یک قوطی تن ماهی می روید. دست نگه دارید! این کار برای جنین خطرناک است. به گفته دانشمندان مصرف غذاهای کنسرو شده و غذاهایی که تحت تاثیر امواج مایکروویو قرار گرفته اند خطر سقط جنین را تا ۸۰ درصد افزایش می دهند. مقصر اصلی هم ماده شیمیایی بیسفنول است.

زعفران 

اصلا مگر می شود کدبانوهای ایرانی در تهیه غذاها از زعفران استفاده نکنند؟! به گفته متخصصان طب سنتی زعفران اثر مسکن, ضددرد و ضدسرفه دارد, قاعده آور و البته نشاط آور است. خلاصه اینکه ده ها خاصیت دارد اما خانم های باردار باید از این ادویه ایرانی به شدت دوری کنند چراکه ممکن است مصرف زعفران, باعث سقط جنین (به ویژه در ۳ ماهه اول بارداری) شود. احتمالا بعد از خواندن این مطلب به دنبال جایگزین می گردید اما باید بگوییم این ادویه خوش طعم جایگزین ندارد.

آویشن

سقط کننده جنین در مادران باردار محسوب میشود بنابراین زنان باردار باید از مصرف آن خودداری کنند.

گلپر 

گلپر یکی از معروفترین گیاهان در طب سنتی برای درمان بیماریهای گوارشی به خصوص نفخ محسوب میشود. گلپر، هضمکننده غذا و تقویتکننده معده است. برای بهره بردن از خواص ضدنفخ گلپر، بهتر است یک گرم از پودر دانههای این گیاه را همراه رازیانه بعد از غذا و با آخرین لقمه به اندازه نصف قاشق غذاخوری بخورید.
از آنجا که گلپر طبیعت گرم و خشکی دارد، افراد گرم مزاج باید دانههای این گیاه را یک شب در سرکه بخوابانند و بعد از ۲۴ ساعت و خشک شدن دانهها، آن را در روز، پودر و استفاده کنند. غیر از خواص درمانی از دیگر کاربردهای گلپر در طب سنتی، تلطیف گوشتها به خصوص گوشت آبزیان و ماهی است و توصیه میشود به عنوان ادویه در پخت ماهی از گلپر استفاده کنید.
اما مصرف بیش از ۲ گرم گلپر در روز در دوران بارداری به خصوص ۳ ماهه اول جایز نیست زیرا باعث سقط جنین میشود. گاهی مصرف گلپر در افراد گرم مزاج باعث سردرد میشود، در این صورت میتوانند گلاب بو کنند تا سردردشان رفع شود.

الکل

توصیهای که درمورد الکل داده میشود کاملاً مشخص است: در سال ۲۰۰۵ وزارت بهداشت امریکا بیانیهای ارائه کرد که در آن از کلیه زنان باردار و آنهایی که میخواهند باردارند شوند خواست که از مصرف نوشیدنیهای الکلی خودداری کنند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها نیز آن را تایید کرده و عنوان کرد که هیچ مقدار مصرف ایمن از الکل برای زنان باردار وجود ندارد. شاید پزشک خانوادگیتان بگوید مصرف یک مقدار کم هرازگاهی آن اشکالی نداشته باشد اما بد نیست بدانید که: الکل بلافاصله از جفت عبور میکند—یعنی وقتی شما مینوشید، فرزندتان هم مینوشد. زنانی که مداوم الکل مصرف میکنند، فرزندشان را در معرض اختلال جنین الکلی قرار میدهند که موجب ناتوانیهای یادگیری متوسط تا شدید، ناهنجاریهای فیزیکی و اختلالات مربوط به سیستم عصبی مرکزی بدن قرار میدهد. و در یک تحقیق که در سال ۲۰۰۷ انجام شد، مشخص گردید که بچههایی که مادرشان در طول بارداری الکل مصرف کرده بود، بعدها در دوران کودکی دچار مشکلات رفتاری و اخلاقی میشوند.

دارچین

اکثر متخصصین زنان و زایمان توصیه می کنند زنان باردار از مصرف دارچین و فراورده های آن در طول دوران بارداری، حتی به مقدار خیلی کم خودداری نمایند. چرا که می تواند منجر به زایمان زودرس شود.

زرشک

زرشک برای زنان باردار خطرات جبران ناپذیری دارد و سقط کودکشان را به دنبال دارد. به گزارش گوگل هلث، در طی آزمایشاتی که روی ۱۵۰ زن انجام شد دانشمندان دریافتهاند کسانی که در سه ماهه اول بارداری زرشک و زعفران مصرف میکنند جان کودکشان در خطر میافتد و دچار زایمان زودرس نیز میشوند.

خوراکی های دیگری که سبب افزایش احتمال سقط جنین و زایمان زودرس میشوند عبارتند از:

مصرف پونه و بابونه و غوره برای زنان باردار مفید نیست زیرا باعث سقط جنین می‎شود.
در ماههای آخر بارداری از موادغذایی ترش و موادغذایی قابض مانند خرمالو، غذاهای غلیظ مانند گوشت گاو، ماکارونی، فستفودها، بادنجان و حلیم پرهیز شود.
استفاده از کرفس و گِشنیز چه در دوران لقاح و چه در بارداری ممنوع است.گِشنیز کاهش قند خون مغزی میدهد و موجب کاهش حافظه نوزاد میشود
استفاده از زرشک، سیب ترش، ماست ترش، سرکه و ترشی، مصرف مواد غذایی گرم زیاد و سرد زیاد ممنوع است .
همچنین خوردن یخ نیز ممنوع است.
مصرف بنفشه و ختمی موجب سقط جنین میشود. ختمی که باز کننده انتهای عروق رحم است که خود سقط کننده است و زنان باردار بدن مشورت پزشک حاذق و دانشگاهی طب سنتی هیچ گیاه دارویی و داروی گیاهی مصرف نکنند.
به طور کلی مصرف هر ماده غذایی قاعده آور موجب سقط جنین میشود
از نگاه برخی از متخصصان طبیعت درمانگر، زنان باردار باید از خوردن گیاهانی چون پوست ریشه زرشک، بابونه گاوی، افسنطین، پونه معطر، سداب، فلوس، کدو تلخ، جعفری فرنگی، سنبل چینی، نعناع کوهی و مینا پرهیز کنند.
بانوان حامله چنانچه کرفس میل نمایند، ممکن است نوزادشان دچار ناراحتیهای عصبی، مخصوصاً حملات شبه صرع گردد.
بانوان باردار نباید سیاه دانه مصرف کنند زیرا قاعده آور و سقط کننده جنین است.
خوردن جعفری، مارچوبه، زیره و سیاه دانه برای زن آبستن جایز نیست.
آیا رژیم غذایی ضد سقط وجود دارد؟

این سۆالی است که محققان بسیاری در پی یافتن آن هستند. بررسیها نشان دادهاند افزایش مصرف سبزیجات برگ سبز،میوههای تازه، اسیدهای چرب امگا- ۳ و امگا- ۶، تخممرغ، ماهی و مواد لبنی و به طور کل، داشتن یک رژیم غذایی متعادل میتواند احتمال سقط را کاهش دهد.


مطالب مرتبط: