قبل از بارداری حتما باید این واکسن زده شود

قبل از ینکه باردار شوید ملزوم است که واکسن هپاتیت B را تزریق کنید

 واکسن هپاتیت B باید توسط تمام افراد جامعه استفاده شود و یکی از مهمترین این افراد، بانوانی هستند که در شرف بارداری قرار دارند. بهتر است این بانوان قبل از آغاز بارداری، واکسن هپاتیت B را دریافت کنند.

قبل از بارداری حتما باید این واکسن زده شود

واکسن هپاتیت B در زمان بارداری نیز منع مصرف ندارد، اما با توجه به شرایط خاص مادر در زمان بارداری و دوری از استرس و حتی رفت و آمد برای دریافت هر سه دوز واکسن، بهتر است پیش از بارداری به تزریق واکسن اقدام کند.

متأسفانه متخصصان زنان و زایمان، پیش از بارداری و حین بارداری، بانوان را تحت نظر دارند و طی مراجعات متعدد، قند، اوره و پتاسیم فرد را با تجویز آزمایشهای مختلف میسنجند، و همین که بانوان باردار شدند، آنها را برای تزریق واکسن به مراکز معرفی میکنند.

با توجه به اینکه شیوع هپاتیت B ازمادر به فرزند نقش 45 درصدی دارد، این موضوع نشان میدهد که اگر ما بتوانیم واکسن هپاتیت B را به موقع به مادران تجویز کنیم، تا حد زیادی از شیوع هپاتیت B پیشگیری کردهایم.

هپاتیت ب (Hepatitis B) یک عفونت حاد و جدی کبدی است،که توسط ویروس هپاتیت ب (HBV) به وجود میآید که در بعضی از افراد مزمن شده و باعث مشکلات کبدی، سرطان کبد یا سیروز کبدی میشود اما اکثر افراد مبتلا به هپاتیت ب بعد از طی مراحل درمان، کاملا بهبود پیدا میکنند.

نوزادان و کودکان بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به نوع مزمن هپاتیت B هستند و خوشبختانه برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری میتوان از واکسن های آن استفاده کرد.

علایم و نشانههای هپاتیت B معمولاً 3 ماه بعد از آلوده شدن به ویروس HBV ظاهر میشوند و میتواند طیف گستردهای از علایم را شامل شود مانند درد شکم، ادرار تیره، تب، درد مفاصل و ماهیچه ها، کاهش یا از دست دادن اشتها، حالت تهوع، خستگی و ضعف، زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها و جوش های پوستی.


مطالب مرتبط: