خانم ها در هر ماه یک بار تخمک  گذاری می کنند اگر در مدت تخمک گذاری خانم ها رابطه جنسی برقرار شود و تخمک با اسپرم درآمیزد ، جنین تشکیل می شود و اگر این اتفاق نیافتد ، تخمک به همراه بافتها و مخاطی که رحم قبل از تخمک گذاری برای پذیرش جنین بوجود آورده ، همگی به صورت خونریزی از بدن خارج می گردند .این اتفاق همان قاعدگی(پریودشدن) یا عادت ماهیانه است که زنان را از بلوغ تا یائسگی به خود درگیر می کند.

برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید و حامله شویدبایدطی مدت یک تادو روز پیش از تخمک گذاری تا 24 ساعت پس از آن با همسرتان رابطه داشته باشید.
اسپرم می تواند دو تا سه روز زنده بماند، اما تخمک فقط ۱۲ تا ۲۴ ساعت زنده خواهد ماند.
برای افزایش احتمال حامله شدن، باید در حوالی زمان تخمک گذاری، بیشتر از یکبار آمیزش داشته باشید.
همچنین نزدیکی یک تا دو روز پیش از تخمک گذاری و سپس انجام آمیزش مجدد در روز تخمک گذاری نیز مناسب است.
در این حالت، احتمالا تعداد بیشتری از اسپرمهای سالم در لوله های فالوپ، آماده رها شدن تخمک خواهند بود.
البته، زمان دقیق رها شدن تخمک در خانمها، مشخص نیست و به طول دوره قاعدگی آنها بستگی دارد. تخمک گذاری در خانمها معمولا ۱۴ روز پیش از آغاز پریود بعدی انجام می شود.
دقت کنید که این زمان، بر خلاف باور عموم، دقیقا در وسط دوره ماهیانه آنها قرار ندارد.
اگر دوره شما ۲۸ روزه باشد (که متوسط سیکل قاعدگی در خانمها همین مدت است)، آنگاه می توان گفت که تخمک گذاری تقریبا در وسط دوره انجام می شود.
اما اگر مثلا دوره شما ۳۵ روزه باشد، تخمک گذاری در روز بیست و یکم انجام خواهد شد، نه روز هفدهم که وسط دوره است.
هرماه یک تخمک در تخمدان رشد کرده و ازاد شده و به سمت رحم حرکت می کند.تخمک بعد از آزاد شدن تنها 14 ساعت برای بارور شدن زمان دارد.

تخمک زمانی که جدا می شود از لوله های تخمدان به سمت رحم حرکت می کند. در این مسیر این شانس را دارد تا بارور شود. چنانچه تخمک بارور نشود به مدت یک شبانه روز زنده می ماند. تخمک پس از رهایی از تخمدان به مدت یک روز و یا
نصف روز فرصت باروری دارد اما اسپرم پس از اینکه وارد رحم می شود می تواندتا چند روز در آنجا به زندگی خود ادامه دهد.

بنابراین به خانم هایی که می خواهند شانس بارداری خود را افزایش دهند توصیه می شود 3 روز قبل و 2 تا 3 روز بعد از تخمک گذاری، مقاربت داشته باشند. اما به طور کلی برای بالا بردن فرصت باردار شدن زوجها باید در طول هفته 2 تا 3 دفعه رابطه
جنسی داشته باشند .


 
زمانی را که دوره پریود بعدی شما آغاز می شود در نظر بگیریدسپس 12 تا 16 روز از آن کم کنید. این چند روز، همان محدوده زمانی است که احتمال تخمک گذاری شما در آن بسیار زیاد است

عدم اطلاع از تخمگک گذاری شانس باوری را کاهش می دهد. چنانچه مقاربت در زمانی باشد که تخمک گذاری انجام نشده، باروری صورت نمی گیرد.
اندازه گیری دمای بدن یکی از راههای تشخیص تخمک گذاری است. در زمان تخمک گذاری دمای بدن افزایش پیدا می کند . زمانی را که دمای بدن افزایش می یابد را مشخص کنید مقاربت باید قبل از شروع این زمان باشد.
برای آنکه اسپرم راحت تر وارد رحم شود باید به گردن رحم نزدیک تر شود. بنابراین موقعیت قرار گرفتن در هنگام رابطه جنسی نقش بسزایی در این موضوع دارد. تنظیم شدن هورمون ها به دستگاه تناسلی درباروری کمک می کند. از یک رژیم غذایی مناسب پیروی کنید. میزان چربی بدن در باروری مهم است. با پیروی کردن از یک رژیم غذایی میتوان وزن بدن را به حالت تعادل درآورد کم وزنی و اضافه وزن شانش باروری را کاهش میدهد.
ویتامین های سی-دی-کلسیوم-روی-آنتی اکسیدان ها باعث تقویت اسپرم شده و فعالیت آنها را افزایش میدهد.
مصرف الکل-کافین قدرت باروری را کاهش میدهد.
ورزش نیز یکی از راه هایی است که باعث تقویت باروری میشود به این دلیل که میزان چربی را در بدن تنظیم میکند.
مطالب مرتبط: