راهکارهایی برای سرعت بخشیدن به بارداری


اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که می خواهید هرچه زودتر باردار شوید و دنبال راهکارهایی هستید که به این عمل سرعت ببخشید شما را به رعایت کردن نکاتی که در ادامه ی متن آورده ایم دعوت می کنیم، با آرزوی بارداری سریع و بی خطر برای شما همراهان گرامی ایران نی نی.
هم چنین می توانید برای محاسبه ی زمان تخمک گذاری از ماشین حساب تخمک گذاری ایران نی نی بهره ببرید.
 زود به زود برای مشاوره به پزشک مراجعه کنید
دکتر پیمان بانونی میگوید: درست است که شما و همسرتان خیلی خوب میدانید که چگونه میتوان یک بچه درست کرد، ولی بهتر است که قبل از اقدام، برای انجام آزمایشات معمول به پزشک مراجعه کنید.
طی این مشاوره، پزشک پیشینه پزشکی شما و همسرتان را بررسی میکند و هرگونه مشکل احتمالی که ممکن است در حین حاملگی پیش بیاید را بررسی میکنند و اقدامات لازم جهت پیشگیری از بروز این مشکلات انجام میرود.
همچنین پزشک چند تست روتین از قبیل آزمایش خون، ژنتیک، ابتلا به بیماریهای مقاربتی و همچنین آزمایشی برای تشخیص اینکه آیا شما نسبت به بیماری سرخجه ایمن هستید یا نه که اگر نباشید باید هر چه سریعتر واکسن آن را بزنید و تا سه ماه بعد از آن از یک روش مطمئن ضد بارداری استفاده کنید. انجام میدهد. به علاوه احتمالا به شما پیشنهاد میکند که قرصهای ویتامین مخصوص حاملگی و فولیک اسید بخورید؛ و ازآنجاییکه تحقیقات اخیر نشان دادهاند که برخی از سقط جنینها میتواند بر اثر بیماریهای دهان و دندان باشد، ممکن است پزشکتان از شما بخواهد که به دندان پزشک مراجعه کنید.
از روشهای پیشگیری از بارداری استفاده نکنید
پزشکان میگویند که تاثیر بعضی از روشهای ضد بارداری حتی تا مدتها بعد از قطع آن باقی میماند و روی میزان باروری شما تاثیر نامطلوب میگذارد.
قرصهای جلوگیری از بارداری
 با در نظر گرفتن اینکه تاثیرات هورمونی این قرصها طولانی مدت نیستند، بعد از قطع آنها قدرت باروری شما باید سریعا بازگردد. پیش بینی میشود که بعد از قطع کردن این قرصها، دورههای قاعدگی شما دوباره به طور طبیعی اتفاق بیفتند. دکتر بانونی میگوید " به عنوان مثال اگر دوره ماهیانه شما قبل از استفاده از این قرصها 28 روزه بوده است، بعد از قطع مصرف دوباره به همان حالت باز میگردد؛ و یا اگر دورههای قاعدگی شما نامنظم بوده است، به احتمال زیاد دوباره به همان صورت اتفاق میفتد " این موضوع در مورد پچ های جلوگیری از بارداری و حلقههای واژینال نیز صدق میکند و به محض توقف استفاده از آنها، قدرت باروری شما قابل بازگشت است.
آیودی. فرقی نمیکند که شما از آیودی هورمونی و یا غیر هورمونی استفاده میکنید، بلافاصله بعد از خارج کردن این وسیله توسط پزشک، قدرت باروری شما باز میگردد.
تزریقهای "دپو پروورا ". با توجه به اینکه تاثیرات این تزریقها طولانی مدت است و با اینکه شما باید حتما هر سه ماه یکبار تزریق را انجام دهید، ولی پزشکان معتقدند که ممکن است کمی طول بکشد تا قدرت باروری به طور کامل بازگردد. پس اگر فکر میکنید که سال آینده میخواهید باردار شوید تزریقها را از الآن قطع کنید و هیچ دارویی هم وجود ندارد که اثر آن را زودتر از بین ببرد.
اگر میخواهید که استفاده از این روشهای جلوگیری از بارداری هورمونی ذکر شده را قطع کنید ولی در حال حاضر نمیخواهید باردار شوید، میتوانید از کاندوم به هنگام نزدیکی استفاده کنید.
زمان تخمکگذاریتان را مشخص کنید
اگر یادتان باشد در درس تنظیم خانواده خواندهاید که حداکثر طول عمر یک تخمک بین 12 تا 24 ساعت و حداکثر طول عمر یک اسپرم بین 48 تا 72 ساعت بعد از نزدیکی است؛ بنابراین زمان خیلی کمی برای به وجود آمدن یک بچه وجود دارد.
برای اینکه شانستان را بیشتر کنید، خوب است که زمان دقیق تخمکگذاریتان را بدانید. شما میدانید که زمان تقریبی تخمک گذاری 14 روز بعد از شروع قاعدگی است (با احتساب روز اول پریود به عنوان روز اول) که البته زیاد نمیتوان روی این روش حساب کرد به دلیل اینکه بسیاری از زنان دورههای قاعدگی نا منظم دارند و ممکن است بین 24 تا 35 روز متغیر باشد و دقیقا 28 روزه نباشد. روش دقیقتر این است که بگوییم که زمان تخمک گذاری 14 روز قبل از پریود بعدی است، با این حساب زنی که دوره قاعدگی 24 روزه دارد، در حوالی روز 10 و زنی که دوره 35 روزه دارد حوالی روز 21 تخمک گذاری میکند.
اگر شما جزو آن دسته از خانمهایی هستید که نمیدانید دوره قاعدگیتان چند روزه است میتوانید از یک تقویم برای مشخص کردن زمان تخمک گذاری استفاده کنید به این صورت که روز شروع پریود و طول آن را یادداشت کنید. اگر کمی به روز تر باشید میتوانید از اپلیکیشن تقویم باروری استفاده کنید.
درجه حرارت پایهای بدنتان را یادداشت کنید
یکی دیگر از راههای تشخیص زمان تخمک گذاری، یادداشت کردن حرارت پایهای بدن است. برای این کار باید دماسنج مخصوص این کار را که روی آن ده درجه دارد تهیه کنید و هر روز صبح به محض اینکه از خواب بیدار میشوید حتی قبل از اینکه از تخت پایین بیایید، حرارت بدنتان را اندازه بگیرید. درجه حرارت بدن شما در روز تخمک گذاری کمی پایین میآید و از روز بعد بالا میرود و تا زمانی که پریود شوید بالا میماند.
این روش در ماههای اول زیاد کاربرد ندارد به دلیل اینکه شما تازه دارید آن را یاد میگیرید. ولی بعد از چند ماه متوجه میشوید که زمان تخمک گذاری چه موقعی است و شما و همسرتان کی باید دست به کار شوید. البته این روش معایبی هم دارد از جمله اینکه دمای بدن ممکن است به دلایل مختلفی مثل مریضی پایین بیاید؛ و اگر این کار را اول صبح بلافاصله بعد از بیدار شدن انجام ندهید، دقیق نخواهد بود.
لکه بینی یا خونریزی
یکی از نشانههای سقط جنین خونریزی یا لکه بینی است. این خونریزی میتواند کم و یا زیاد باشد. البته بسیاری از زنانی که این علائم را تجربه میکنند میتوانند بارداری خوبی داشته باشند. ولی محض اطمینان با پزشکتان تماس بگیرید.
از کیت پیش بینی زمان تخمک گذاری استفاده کنید
اگر نوشتن درجه حرارت بدن برایتان کار سختی است، میتوانید از داروخانه کیت پیشبینی تخمکگذاری را با قیمت مناسب تهیه کنید. البته همانطور که دکتر بانونی هم میگوید، اگر تازه اقدام به بارداری کردهاید، نیازی به هیچکدام از این کارها نیست.
این کیت ها به شما کمک میکنند تا بفهمید که نزدیک تخمکگذاری هستید. این کار را بهوسیله تست شکر در ادرار شما که مقدار آن معمولا 24 تا 36 ساعت قبل از تخمکگذاری بالا میرود، انجام میدهد.
همانطور که در دستورالعمل این کیت ها نوشته شده، بهتر است که این تست ها را هر روز در یک ساعت مشخص انجام دهید، البته بهتر است که از ادرار دومتان در روز استفاده کنید به دلیل اینکه ترشح شکر از ساعت 3 صبح شروع میرود و در ادرار اول صبح هنوز مقدار آن در ادرار به اندازه کافی نشده است. برای انجام دادن تست، میتوانید مستقیما روی آن ادرار کنید و یا اینکه آن را داخل یک لیوان پر از ادرار بگذارید. پس از چند دقیقه نتیجه را به شما نشان میدهد.
بهتر است که در کنار آن از یک روش دیگر مثل اندازه حرارت بدن، استفاده کنید. به دلیل اینکه این تستها فقط حاوی 5 تا 7 عدد کیت قابل تست هستند و بهتر است که آن را در زمانهایی که فکر میکنید تخمکگذاری نزدیکتر است استفاده کنید.
از مانیتور باروری استفاده کنید
یک وسیله مفید و البته گران برای تعیین زمان تخمکگذاری. این وسیله علاوه بر شکر میزان استروژن را هم اندازه میگیرد و بیشترین روزهایی که شما قابلیت باروری دارید را مشخص میکند. این دستگاه گزینه بسیار خوبی است برای زنانی که دورههای قاعدگی 24 تا 42 روزه دارند؛ و اصلا به زنانی که اخیرا باردار شدهاند و یا در حال شیردهی هستند و یا از روشهای جلوگیری از بارداری هورمونی و یا قرص باروری استفاده میکنند، توصیه نمیشود.
قبل از تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید
برای اینکه مطمئن شوید که اسپرم و تخمک فرصت کافی برای لقاح داشته باشند، از پنج روز قبل تخمکگذاری هر روز نزدیکی داشته باشید. به این شش روز (پنج روز قبل به اضافه روز تخمکگذاری میرود شش روز) پنجره باروری گفته میرود. اگر از کیت تشخیص زمان تخمکگذاری استفاده میکنید، هر زمانی که نتیجه آن مثبت شد به مدت چند روز، هر روز نزدیکی داشته باشید. انجام دادن این کار هیچ ضرری ندارد و هیچ تاثیری روی قدرت باروری اسپرم نخواهد داشت.
به جزئیات نزدیکی توجه نکنید. گرچه بیشتر خانمها میخواهند که همه چیز عالی باشد، ولی به ارگاسم شدن خیلی اهمیت ندهید. با اینکه اگر این اتفاق بیفتد لذت بیشتری میبرید ولی هیچ تاثیری روی باروری شما ندارد.
اصلا به اینکه چگونه باید نزدیکی داشته باشید که شانس باردار شدنتان بیشتر شود اهمیت ندهید، فقط سعی کنید کاری را انجام دهید که باعث میرود لذت بیشتری را ببرید و اصلا به جزئیات اهمیت ندهید.
از روغنها استفاده نکنید
با اینکه استفاده از روغن باعث تحریک همسرتان میشود ولی باید بدانید که روغنها برای اسپرم مانند سم میمانند و شانس شما را برای بارداری کم میکند. با وجود اینکه خیلی از کمپانیها ادعا میکنند که روغنهایشان ضرری برای بارداری ندارند، ولی باز هم بهتر است که از آنها استفاده نکنید و به جای آن برای تحریک کردن یکدیگر همدیگر را بیشتر ببوسید و لمس کنید.
سیگار نکشید
دلایل بسیار زیادی برای ترک سیگار وجود دارد ولی اگر شما یا همسرتان هنوز این عادت را ترک نکردهاید، یک دلیل دیگر هم میتوانید به این لیست اضافه کنید و آن این است که سیگار کشیدن روی باروری شما تاثیر میگذارد؛ و حتی روی باروری فرزند آینده شما هم تاثیر منفی میگذارد.
تمام تحقیقات انجام شده نشان میدهد که سیگار کشیدن باعث نازایی و یا فرآیند تلاش برای باردار شدن را طولانیتر میکند. سیگار شدن نه تنها روی باروری تاثیر میگذارد بلکه ممکن است که باعث کاهش تعداد تخمکها شود و 1 تا 4 سال یائسگی را جلو میاندازد. همچنین احتمال سقط جنین و به دنیا آمدن نوزاد نابالغ و نارس با وزن کم و احتمال وقوع مرگ و میر در نوزادان را افزایش میدهد
اگر همسرتان هنوز متقاعد نشده به او بگویید که سیگار کشیدن باعث کاهش اسپرم و به وجود آمدن اسپرم کمتحرک و عملکرد غیرطبیعی اسپرمها میرود.
به عبارت دیگر اگر شما و همسرتان میخواهید که حاملگی راحت و سالم و همچنین یک بچه سالمتر داشته باشید، سیگار را ترک کنید.
الکل مصرف نکنید
خیلی از خانمها با تشکر از چند لیوان مشروب باردار میشوند و هنوز هیچ دلیلی مبنی بر اینکه الکل روی ناباروری تاثیر میگذارد، گزارش نشده است. البته تصور میرود که زنانی که در روز بیشتر از دو لیوان الکل میخورند ممکن است که مشکلاتی در باروری داشته باشند. پس اگر قصد باردار شدن دارید، سعی کنید که بیشتر از دو لیوان مشروب در روز نخورید. البته همانطور که گفتیم مقدار کمتر از آن تاثیری روی باروری ندارد.
در حد اعتدال کافئین مصرف کنید
بسیاری از ما عادت داریم که روزمان را با یک فنجان قهوه شروع کنیم و خوردن یکی دو تا فنجان از آن حتی زمانی که میخواهیم باردار شویم ایرادی ندارد؛ اما مصرف بیش از اندازه کافئین (5 فنجان یا 500 میلیگرم در روز) ممکن است روی باروری تاثیر نامطلوب داشته باشد؛ و مصرف 200 تا 300 میلیگرم کافئین در زمان بارداری احتمال سقط جنین را افزایش میدهد. پس تا زمانی که حواستان به اندازه کافئینی که مصرف میکنید باشد، میتوانید از قهوه صبحگاهیتان لذت ببرید.
خوب غذا بخورید
با اینکه تحقیقات نشان دادهاند که نازایی در میان زنان بسیار لاغر و یا بسیار چاق شایعتر است، ولی با رعایت رژیم غذایی مناسب میتوانید شانس باردار شدنتان افزایش بدهید. توصیه میرود که یک رژیم غذایی مقوی و مناسب داشته باشید و از خوردن زیاد غذاهای دریایی که حاوی جیوه هستند خودداری کنید به دلیل اینکه ثابت شده که بالا بودن میزان جیوه در خون میتواند باعث نازایی شود؛ بنابراین کوسه، اره ماهی، ماهی ماکرل و تاج ماهی نخورید؛ و سعی کنید در هفته مقدار کمی از ماهیهایی که جیوه کمتری دارند مثل میگو، ماهی تن، سالمون و پالاک بخورید.
در صورت نیاز، دارو مصرف کنید
همه ما میدانیم که وقتی در حال تلاش برای بچهدار شدن هستید، پریود شدن میتواند خیلی نا امید کننده باشد. اینکه بدانید که یک ماه دیگر هم گذشت و هنوز باردار نشدهاید؛ اما بیشتر زوجها (تقریبا 85 تا 90 درصد) ترجیح میدهند که به مدت یک سال تلاش کنند تا خودشان و به طور طبیعی بچهدار شوند. در سن 20 سالگی شانس اینکه در عرض یک سال بارداری رخ بدهد 93 درصد است که تقریبا برابر 25 تا 30 درصد شانس بارداری در هر ماه است؛ اما در سن 40 سالگی این شانس به 70 درصد کاهش مییابد که تقریبا برابر با 10 تا 15 درصد شانس بارداری در هر ماه است.
در حالت کلی گفته میرود که زنان زیر 35 سال اگر در مدت یک سال حامله نشدند باید کمک دارویی دریافت کنند ولی نیاز به این کمکهای دارویی در زنان بالای 35 سال باید در صورت تلاش ناموفق بعد از شش ماه صورت بگیرد.
ولی اگر حتی قبل از اقدام به بارداری، تجربه داشتن نزدیکی بدون استفاده از هیچ روش پیشگیری را داشتهاید و باردار نشدهاید، باید آن مدت را هم محاسبه کنید.

مطالب مرتبط: