خطر آندومتریوز در کمین دخترانی که دیرتر باردار می شوند می باشد،  چنانچه دختران دچار دردهای شدید قاعدگی شوند باید حتما به متخصص زنان مراجعه کنند.

 آندومتریوز چیست؟/خطر آندومتریوز برای دخترانی که دیر ازدواج می کنند
آندومتریوز در دخترانی که دیرتر اقدام به بارداری میکنند شایعتر است. مسئله بارداری به موقع دختران اهمیت زیادی دارد زیرا سلامت جامعه در گرو سلامت زنان است، آنها وظیفه بقاء نسل را بر عهده دارند.

برای دختران تست پاپاسمیر لازم نیست مگر آنهایی که مادرانشان دچار سرطان رحم هستند. با انجام سونوگرافی میتوان آن را تشخیص داد.

دختران باید نسبت به شواهد و تاریخچه خانوادگی خود سونوگرافی و ماموگرافی انجام دهند همچنین چنانچه دچار دردهای شدید قاعدگی شوند که همراه با لکه بینی قبل و بعد از قاعدگی است باید به متخصص زنان مراجعه کنند.

 یکی از مواردی که زنان و دختران باید به آن توجه کنند عادت ماهیانه و حالت دوره ای تخمک گذاری است که سلامت آنها را نشان میدهد.

آندومتریوز را میتوان بدون اینکه به فرد آسیب وارد کند درمان کرد منتهی به شرطی که فرد به موقع مراجعه کند.

 آندومتریوز نوعی بیماری است که بر اثر آن لایه داخلی رحم رشد میکند و چسبندگی ایجاد میشود این اختلال دردهای شدید دوران قاعدگی و موقع اجابت مزاج را منجر میشود مبتلایان باید در تمام عمر زیر نظر پزشک باشند.

در زنان عادت ماهیانه باید مرتب، قابل پیشبینی و با خونریزی مناسب باشد، دورههای قاعدگی نیز باید کوتاهمدت و خفیف باشد و دردهای این دوران با مسکن درمان شود.

بانوان از سن 35 سال به بالا باید سالانه یکبار مورد معاینه و آزمایش قرار گیرند.

همچنین تست پاپاسمیر برای پیشگیری و پیشگویی سرطانهای دهانه رحم بسیار مهم است. در حال حاضر  پیشنهاد میشود این آزمایش تا 28 سالگی یکبار و پس از آن هر  3 سال یکبار انجام شود.

 با توجه به اهمیت سلامت بانوان در بقاء نسل خودمراقبتی با انجام سونوگرافی و آزمایش سالانه برای بانوان ضروری به نظر میرسد همچنین آزمایش ژنتیک برای تشخیص به موقع برخی اختلالات ضروری به نظر میرسد.

مطالب مرتبط: