ضربان قلب شما نباید به مدت طولانی خیلی بالا برود یا شدت ورزش شما به حدی باشد که دمای بدنتان افزایش یابد.


اگر بدن شما از سلامت کامل برخوردار است به طور کلی ضربان قلبتان نباید بالاتر از 140 بار در دقیقه باشد. بین هر بار ضربان قلب، خون باید فرصت کافی برای رسیدن به کودک را داشته باشد. با بالا رفتن تعداد ضربان قلب، خون به اندازهٔ کافی به نوزاد نمیرسد و هم چنین مقدار اکسیژن موجود در خون کاهش مییابد.

بنا به دلایل مختلف باید از افزایش بیش از حد دمای بدنتان جلوگیری کنید. نگرانی ما از این است که افزایش بیش از حد دمای بدن ممکن است بر رشد کودک تاثیر بگذارد. در این موارد احتمال ابتلا به برخی از مشکلات، مانند بسته نشدن کامل دیوارهٔ شکم افزایش مییابد. به علاوه از آنجا که بدن برای خنک کردن شما، خون را به سمت پوست هدایت میکند، مقدار خونی که به سمت کودک جاری میشود، کاهش مییابد. همچنین، در زمان بارداری بدن به سختی خنک میشود، بنابراین اگر دمای بدنتان بیش از حد افزایش بیابد، احتمال بیهوشی در شما بیشتر میشود. شروع به تعرق و ادامهٔ آن، نشانهٔ افزایش دمای بدنتان است. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی پیدرپی به خود استراحت بدهید و زیاد آب بنوشید. توصیه من به شما این است که به جای اینکه سعی کنید ضربان قلبتان را زیر 140 بار در دقیقه نگه دارید، در 4 تا 6 هفتهٔ اول بارداری، از فعالیتهای شدیدی که باعث میشود دمای اصلی بدنتان به بیش از 39.44 درجه سانتیگراد (103 درجه فارنهایت) برسد، اجتناب کنید. زیرا بالا بودن بیش از حد دمای بدن در اوایل دوران بارداری میتواند باعث سقط جنین شود.
در دوره آخر بارداری، اگر آب بدنتان به اندازه کافی تامین نشود یا دمای بدنتان بالا باشد، احتمال زایمان زودرس افزایش خواهد یافت. اگر به خاطر سلامت قلب و شش هایتان ورزش می کنید، انجام ورزش های ملایم برایتان کافی است.
در دوران بارداری باید از بعضی غذاها و کارها پرهیز کنید؛ آلبوم نبایدهای دوران بارداری را در این رابطه ببینید.

مطالب مرتبط: