سعی کنید دوساعت اول زندگی نوزاد تماس پوستی مادر و فرزند مداوم باشد.

طبق تحقیقات از هر 5 کودک، 2 تای آن با والدین خود تماس پوستی ندارند. این کودکان در مدارس نسبت به آنهایی که تماس پوستی دارند، خوب عمل نمیکنند و از افسردگی رنج میبرند.

تماس پوستی فواید بسیاری دارد، از جمله:

1.استرس و درد کودک را کاهش میدهد

تنها 10 دقیقه تماس پوستی با کودک، سطح کورتیزول (هورمون استرس) را کاهش و اکسی توسین را افزایش میدهد، که باعث تحریک سیستم عصبی میشود و کودک را آرام میکند.

2.دمای بدن کودک را منطبق میکند

عدم تطبیق دمای بدن نوزادان با محیط، به خصوص نارسها، یکی از مشکلات رایج است. زمانی که کودک در شکممادر است، احتیاجی به تنطیم دمای بدنش ندارد. از آنجا که پوست شما با دمای بدنتان یکی است، او نیز از این تماس پوستی احساس آرامش میکند.

3.رشد مغزی کودک را افزایش میدهد

نوزادانی که با مادر خود تماس پوستی دارند، نسبت به آنهایی که پس از تولد در دستگاه گذاشته میشوند، در سن 15 سالگی عملکرد مغز بهتری دارند.

4.بر وزن سلامت کودک موثر است

تماس پوستی وزن نوزاد را افزایش میدهد. زمانی که کودک گرم است و احتیاجی به تطبیق دمای بدن خود با محیط ندارد، انرژی خاصی برای تنظیم دمای بدنش صرف نمیکند و به جای آن، انرژی را برای رشد خود ذخیره میکند.

5.شیردهی را آسانتر میکند

زمانی که کودک و مادر با هم هستند، هورمونهای شیردهی منظم میشوند و به تولید شیر بیشتر مادر کمک میکند.

6.به خواب کودک کمک میکند

استرس کمتر=خواب بهتر. نوزادانی که تماس پوستی دارند، عمیقتر و راحتتر میخوابند.

7.از افسردگی پس از زایمان مادر جلوگیری میکند

تماس پوستی با کودک، از افسردگی پس از زایمان مادر جلوگیری میکند. اکسی توسین آزاد شده ناشی از تماس پوستی، باعث کاهش استرس مادر میشود.مطالب مرتبط: