تزریق آمپول روگام در بارداری
متخصصان به مادرانی که گروه خونی منفی دارند و گروه خونی جنینشان مثبت است توصیه میکنند که آمپول روگام بزنند. اما بسیاری از این مادران دلیل تزریق این آمپول و کاربرد آن را نمیدانند. آمپول روگام برای خانمهای باردار توصیه نمیشود و تنها برای خانمهای بارداری کاربرد دارد که گروه خونیآنها منفی و گروه خونی همسرشان مثبت باشد و گروه خونی جنین نیز مثبت تشخیص داده شود. وقتی جنین داخل شکم مادر قرار دارد و بین این دو ارتباط خونی برقرار است پادتنهای مثبت نوزاد وارد بدن مادر میشوند و بدن مادر به این پادتنها واکنش نشان میدهد.
واکنش پادتنها در حاملگی اول رخ نمیدهد چون انتقال خون بین مادر و جنین در اواخر بارداری بیشتر است. اما واکنش به پادتنهای مثبت جنین، در حافظه پادتنهای مادر میماند و در بارداری دوم پادتنهای منفی بدن مادر با حمله به سلولهای هموگلوبین جنین آنها را از بین میبرند که جنین بر اثر آن دچار آنمی یا کمخونی شدید میشود. به یاد ماندن واکنشها در حافظه پادتنها مانند این است اگر شما دچار آبلهمرغان شده و درمان شوید، واکنشهایی که پادتنهای سیستم ایمنی بدن شما به این بیماری نشان دادهاند در حافظه آنها میماند. بنابراین آنها میدانند که بار دیگر چطور باید آن بیماری را از بین ببرند و شما دیگر به آبلهمرغان مبتلا نمیشوید. جالب است بدانید آمپول روگام از پادتنهای مادری که حساس شده تهیه میشود. در صورتی که مادرانی با این شرایط برای زدن آمپول روگام مراجعه نکنند، جنینشان سقط میشود و یا بسته به شدت حساسیت پادتنهای بدن مادر، جنین دچار آنمی شدید، ورم شدید کبد و پوست و بزرگ شدن قلب میشود و پس از تولد جان خود را از دست میدهد.
معمولا همین که بدانند گروه خونی مادر منفی و گروه خونی پدر مثبت است، آمپول روگام را به مادر تزریق میکنند. بر همین اساس دکتر اکرمی میگوید:« مادر باردار با گروه خونی منفی باید در۲۸ هفتگی آمپول روگام تزریق کند. پس از به دنیا آمدن نوزاد، اگر گروه خونی او منفی باشد تزریق مجدد آمپول روگام لازم نیست اما در صورت مثبت بودن گروه خونی جنین، مادر باید ۷۲ ساعت پس از هر نوع زایمان و سقط، آمپول روگام تزریق کند.
آمپول روگام باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و قادر است در طی حاملگی با تولید آنتی بیوتیک هایی در درون بدن، سیستم ایمنی بدن مادر را بسیار تقویت کند و از سقط شدن و زایمان زودرس نیز جلوگیری می کند. آمپول روگام همچنین باعث تسریع در رشد جنین شده و روند بارداری را برای مادر آسان تر می کند گلبول های سفید و قرمز خون مادر را افزایش می دهند فواید بیشماری نیز برای سلامت روحی و روانی مادر ایفا می کند.
RH منفی بودن به این معنی است که بر روی گلبول قرمز خون شما پروتئین خاصی به نام آنتی ژنD یا فاکتورRH وجود ندارد. تزریق داروی روگام (ایمونوگلوبین RH) از تولید آنتی بادی علیه گلبول های RH مثبت توسط سیستم ایمنی جلوگیری می کند و به این ترتیب جلو بیماری همولیتیکی نوزادان گرفته می شود. اگر آنتی بادی تولید شده باشد، درمان با روگام قادر به حذف این آنتی بادی ها نیست، ولی تزریق آمپول روگام طی حاملگی می تواند مانع تولید آنتی بادی ها شود.
باید یک تزریق آمپول روگام در هفته ۲۸ حاملگی انجام شود و اگر بعد از زایمان مطمئن شدید کهRH کودک مثبت است باید مجددا یک تزریق دیگر انجام شود.


مطالب مرتبط: