هنگام اقدام برای بارداری ممکن است هر اتفاقی بیافتد یکی از مشکلات ممکن است آسیب تخمک باشد که باعث می شود حاملگی زودتر از موعد پیش آید. در ادامه مطلب به آن اشاره می نماییم.

تخمک صدمه دیده چیست؟

تخمک صدمه دیده نوع رایجی از سقط جنین است. این پدیده هنگامی رخ می دهد که تخم بارور شده در رحم کاشته میشود اما رشد جنین حاصل از آن در همان اوایل متوقف شده و یا اینکه اصلاً شکل نمیگیرد. امروزه اصطلاح « تخمک صدمه دیده» را دیگر به کار نمیبرند. در عوض، اغلب متخصصین پزشکی اصطلاح « ناکامی زودهنگام حاملگی» را برای توصیف این وضعیت به کار میبرند.
حتی با ناکامی زودهنگام حاملگی اگر تست حاملگی بدهید، نتیجه مثبت خواهد بود؛ دلیل این امر این است که در هر حال جفت به رشد خود ادامه میدهد و ترشح گنادوتروپین پرده خارجی جنین انسانی chorionic gonadtrophin (Hcg) human را  آغاز می کند، و این همان هورمونی است که تستهای حاملگی جستجو میکنند. در اوایل ممکن است برخی از علایمی را که در حاملگی طبیعی معمول هستند، داشته باشید؛ علایمی از قبیل خستگی، حالت تهوع و سوزش سینه. پس از مدتی که سطح این هورمون در خون پایین آمد، این علایم نیز کاهش مییابد و ممکن است که لکه یا خونریزی داشته باشید.

در ناکامی زود هنگام حاملگی (تخمک صدمه دیده) چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در ابتدا ممکن است متوجه تعدادی لکه قهوه ای رنگ متمایل به قرمز شوید؛ البته احتمال دارد که اصلاً لکه ای نداشته باشید. پس از مدتی، درحالی که سطح هورمون شما در خون رو به کاهش میگذارد، ممکن است شکم درد یا خونریزی داشته باشید. اگر شکم درد یا خونریزی دارید، رحمتان آن طور که باید رشد نمیکند، و یا این که هنگامی که جنین 12 هفته از عمرش گذشته است، پزشکتان نمیتواند به وسیله دامپلر ضربان قلبش را بشنود، در آن صورت نوزاد باید به وسیله دستگاه آلتراسوند چک شود. اگر مورد شما ناکامی زودهنگام حاملگی باشد، دستگاه آلتراسوند یک کیسه بارداری خالی را نشان میدهد.
احتمال دارد که جنین را سقط کنید یا به عبارتی کیسه جفت و بافت جمع شده در سه ماهه نخست از بدنتان خارج شود. گرچه، این اتفاق ممکن است زودتر از این رخ دهد. فرایند سقط جنین میتواند هفته ها طول بکشد و وقتی متوجه شوید که دیگر بچه ای در شکم ندارید، ممکن است به لحاظ عاطفی برایتان بسیار دردناک بوده و یا به لحاظ فیزیکی دشوار باشد که منتظر یک سقط جنین ناخواسته باشید. در این حالت شما میتوانید با مصرف دارو فرایند سقط جنین را تسریع ببخشید؛ یا ممکن است تصمیم بگیرید که برای برداشتن بافت کورتاژ ساکشن یا اتساع و کورتاژ (D&C)  بکنید. همچنین اگر مشکلی داشته باشید که منتظر بودن برای سقط جنین برای سلامتی شما خطرناک باشد ( همچون خونریزی زیاد یا علایمی از عفونت) لازم است که بافت را از بدن شما خارج کنند.

چه موقع می توانم دوباره حامله شوم؟

احتمالاً پس از گذشت چهار یا شش هفته از زمان سقط جنین یا خروج بافت مجدداً عادت ماهانه را از سر بگیرید. بعضی از متخصصین میگویند که پس از این دوره میتوانید حامله شوید، اما برخی دیگر توصیه می کنند تا عادت ماهانه بعدی را نیز پشت سر نگذاشته اید، از این کار خودداری کنید. (در این مدت لازم است که از قرص ضد بارداری استفاده کنید، چرا که ممکن است تنها پس از دو هفته از سقط جنین تخمک گذاری کنید).
اگر چه ممکن است به لحاظ فیزیکی آمادگی حامله شدن مجدد را داشته باشید، شاید به لحاظ روحی چنین آمادگی را نداشته باشید. هر زنی به شیوه خاص خود با عدم موفقیت زودهنگام حاملگی کنار میآید. برای برخی از زنان ممکن است ماهها طول بکشد تا بار دیگر آمادگی حامله شدن را پیدا کنند.

آیا یک بار داشتن تخمک ناقص بدین معنا است که بار دیگر نیز سقط جنین خواهم کرد؟

خیر. اگر چه احتمالاً در مورد امکان بروز سقط جنین دیگری نگران شوید، متخصصین باروری تنها یک بار عدم موفقیت زودهنگام حاملگی را به عنوان نشانه ای مبنی بر این که شما یا همسرتان مشکلی دارد، تفسیر نمیکنند. اغلب متخصصین تا دو یا سه بار سقط جنین متوالی اقدام خاصی نمیکنند و پس از آن است که تست های آزمایش ویژه خون و ژنتیک را تجویز می کنند تا علت آن را بیابند.
مطالب مرتبط: