زنانی که از 35 سالگی به بالا بچهدار میشوند، باید تبعات احتمالی و گاه خطرناک آن را بپذیرند.
به گفته کارشناسان؛ مشکلات حاملگی پس از 35 سالگی افزایش مییابد و از 40 سالگی به بالا این خطرات تشدید میشود.
باردار شدن در سنین بالای 35 سال خطر سقط جنین، مشکلات جنینی و کروموزومی و بیماریهای مربوط به حاملگی را افزایش میدهد.
امروزه حاملگی پس از 35سالگی را به عنوان حاملگی پرخطر در نظر میگیرند. سنی که پس از آن، خطرات و عوارض بارداری، ناهنجاریها و مرگ و میر مادر و جنین در آن افزایش پیدا میکند.
درحالی که بسیاری از زنان برای ایجاد شرایط زندگی بهتر قبل از تولد نخستین فرزند خود، بارداری را به تأخیر میاندازند، تحقیقات تازه نشان میدهند به تعویق انداختن حاملگی تا سنین 30سالگی، دوران بارداری را با دشواریها و مخاطراتی همراه میکند.
خطراتی مثل افزایش ناباروری و در نتیجه تقاضای بیشتر حاملگی آزمایشگاهی (IVF) و افزایش غمانگیز مشکلات مربوط به جنین. سقط، حاملگی خارج رحمی، فشارخون، دیابت حاملگی، اختلالات ژنتیکی، اسکیزوفرنی، حاملگی دوقلویی دوتخمکی، جداشدن زودرس جفت، جفت سرراهی و زایمان سزارین از جمله عوارضی هستند که در صورت حاملگی در سنین بالا میتوانند گریبانگیر مادر و یا جنین شوند.
همچنین ثابت شده است که با افزایش سن مادر بروز ناهنجاریهای کروموزومی از نوع آناپلوئیدی(ناهنجاری مربوط به عدم تقسیم کروموزومها) به میزان قابل توجهی افزایش پیدا میکند تا جایی که شانس داشتن فرزند با ژنهای معیوب (سندرم داون) در سنین بالای 45سال یک مورد در 30مورد تولد زنده است و این در حالی است که در یک زن 20ساله این احتمال، یک در دو هزار تولد زنده تخمین زده شده است.
نکته دیگر این است که با افزایش سن مادر بروز حاملگی دوقلویی دوتخمکی افزایش پیدا میکند؛ اگرچه در حال حاضر علت اصلی حاملگی چندقلویی در سنین بالای مادر استفاده از روشهای کمک باروری (لقاح آزمایشگاهی) عنوان شده است.
تحقیقات دیگر نشان دادهاند برخی از بیماریهای مادر از جمله فشارخون، در نتیجه اختلال خونرسانی میتوانند منجر به جداشدن زودرس جفت در سنین بالای بارداری شوند.
همچنین افزایش احتمال سقط در مادران سنین بالا نیز به بیماریهای زمینهای مادر نظیر دیابت و یا ناهنجاریهای ژنتیکی خود جنین و... نسبت داده میشود.
علاوه بر خطراتی که زایمان در سنین بالای مادران دارد، نوزادان نیز زمانی که از مادران مسن متولد می شوند در معرض خطراتی قرار می گیرند. هنگامیکه مادر پا به سن 30 سالگی می گذارد مرگ و میر نوزادان نیز مرگ و میر های جنینی و حوالی تولد شروع به افزایش می گذارد و به تدریج با ارتقاء سن مادر بالا می رود به ویژه برای مادرانی که بیماری های قلبی - عروقی و قند مبتلا هستند.
در مادران مسن تر علاوه بر افزایش مرگ و میر شیر خواران احتمال اینکه کودک با نقایص مادرزادی بدنیا آید نسبتاً بیشتر است. یکی از مهم ترین نا هنجاری های مادرزادی"سندم داون" است که گاهی منگولیسم نامیده میشود. این سندرم در رابطه با سن مادر بروز می کند و ربطی به تعداد زایمانهای وی ندارد، درضمن میزان مرگ و میر نوزادان در سنین اولیه باروری و سنین بالای 40 سال به حداکثر می رسد.
و اما یک سؤال مهم این است که آیا تمامی زنان بالای 35سال در معرض خطرات ناشی از حاملگی در سن بالا قرار دارند؟ واقعیت این است که بارداری در سنین بالا همیشه هم ترسناک یا بهتر بگوییم، خطرناک نیست.
بسیاری از تحقیقات ثابت کردهاند در زنان دارای فیزیک مناسب و بدون مشکلات طبی، میزان عوارض بارداری و جنینی کمتر است. گفته میشود اگرچه مرگومیر مادران در بالای 35سال و مسنتر افزایش پیدا میکند، اما بهبود مراقبتهای طبی و بهداشتی باعث کاهش این خطرات میشود.
به عبارت دیگر، کلید به حداقل رساندن خطرات ناشی از سن بالای حاملگی داشتن یک شیوه زندگی سالم است: رژیم غذایی مناسب، تمرینات ورزشی منظم، عدم استعمال دخانیات، استراحت مرتب و خواب شبانه منظم در این راستا به اهمیت ورزش به ویژه ورزشهای کششی تأکید بسیار شده است، چرا که تمرینات ورزشی کششی با بهبود خونرسانی در لگن از توقف خون جلوگیری میکنند.
همچنین مصرف روزانه اسیدفولیک هم به مادران باردار توصیه میشود تا از ایجاد ناهنجاریهای عصبی جنین پیشگیری شود.
در کنار تمام این توصیهها این مادران میتوانند در دوران بارداری با استفاده از معاینات مرتب و انجام آزمایشهایی نظیر آمنیوسنتز و یا کوردوسنتز تکامل طبیعی جنین خود را کنترل کنند.
با توجه به مطالب فوق می توان گفت که باروری در سنین اولیه بلوغ و در سنین بالای 40 سال به حداکثر میرسد.
ومی توان افزود که باروری در سنین اولیه بلوغ و در سنین بالای 35 سال هم برای مادر و هم برای فرزند خطر ساز است و عواقب جبران ناپذیری به دنبال دارد.زنان بسیاری پس از35 سالگی به طور بارداریهای موفقی دارند، اما برخی عوارض بارداری ممکن است با شیوع بیشتر در زنان در این گروه سنی رخ دهد.
اگر 35 سال یا بیشتر دارید، پیش از اینکه سعی کنید باردار شوید، این نکات را مورد توجه قرار دهید:
- با دکترتان قرار ملاقات بگذارید تا به پرسشهای شما پاسخ گوید و نگرانیهایتان را برطرف کند.
-اگر فورا باردار نشدید، مایوس نشوید. به طور میانگین در زنان 35 ساله و بالاتر یک تا دو سال طول میکشد تا بارداری رخ دهد.
- سلامت جسمی، عاطفی و ذهنی خودتان را حفظ کنید. از سیگار و کافئین اجتناب کنید.
- زمانی که بیشترین امکان باروری را در آن دارید، مشخص کنید. نشانههای تخمکگذاری را در خودتان زیر نظر داشته باشید.
- میتوانید از کیتهای خانگی آزمایش باروری استفاده کنید که عناصر باروری را در هر دوی مردان و زنان مورد بررسی قرار میدهد.
- اگر پس از شش ماه تلاش، بارور نشدید، با دکترتان در مورد لزوم انجام آزمایشهای مربوط به باروری مشورت کنید.مطالب مرتبط: