- نکند بچهام سقط شود
خونسرد باشید! واقعیت این است که احتمال این اتفاق، بسیار کم است. بیشتر بارداریها به زایمان کودکی سالم ختم خواهد شد و کمتر از 20 درصد از بارداریها ممکن است به سقط جنین ختم شوند. به یاد داشته باشید که بیشتر سقطها، در هفتههای نخست بارداری اتفاق میافتند. در این زمان، خانمها معمولا انتظار چنین اتفاقی را ندارند و حتی متوجه نمیشوند که جنینشان سقط شده است. در این موردها، خانمها ترشحاتی دارند که بسیار شبیه ترشحات دوران قاعدگی است.

در طول هفته 6 تا هفته 8 بارداری، زمانیکه پزشک میتواند صدای ضربان قلب جنین را بشنود، احتمال سقط جنین، فقط پنج درصد است. همچنین اگر یکبار جنینتان سقط شده، احتمال اینکه برای بار دوم این اتفاق بیفتد، خیلی کم است. پس چه چیزی باعث سقط شدن جنین میشود؟ معمولاً این اتفاق زمانی رخ میدهد که جنین نمیتواند به صورت طبیعی رشد کند. در این موردها، سقط شدن جنین، اجتناب ناپذیر است. توجه کنید که در این میان، شما مقصر نیستید. البته میتوانید ریسک سقط شدن جنین را با سیگار نکشیدن، مصرف نکردن الکل و کم کردن میزان استفاده از قهوه، کمتر کنید.

 2- نکند بچهام گرسنه بماند
بلانسبت کوچولوی شما، جنین انسان تا زمانی که در رحم مادر است، مانند انگل عمل میکند. آنها همه آنچه را که شما به آنها میدهید، میگیرند و جذب میکنند. بنابر این حتی اگر شما در دوران بارداری، فقط آبمیوه و آجیل بخورید، باز هم جای نگرانی درباره مواد غذایی که به جنینتان میرسد، وجود ندارد. البته اگر آنطور بیمار شدید که دستگاه هاضمه شما دچار مشکل شده است، بهتر است هرچه زودتر با پزشک تماس بگیرید. بهخاطر داشته باشید که بدحالی صبحگاهی، هیچ آسیبی به رژیم غذایی جنین وارد نخواهد کرد. فقط مطمئن شوید که ویتامینهای مورد نیاز یک خانم باردار را مصرف میکنید. سعی کنید کمتر غذا بخورید، اما وعدههای غذاییتان را زیاد کنید. اینطوری دستگاه هاضمه شما دچار مشکل نخواهد شد.
 
3- نکند به بچهام آسیب بزنم
امروزه زنانی که در انتظار به دنیا آمدن کودک هستند، درباره کارهای درست و غلط در این دوران، بسیار دچار استرس میشوند. صرفنظر از اصلهای کلی سالم غذا خوردن و دریافت ویتامینهای لازم در دوران بارداری، حقیقت این است که این نگرانیها، بیمورد است. متوجه باشید چنانچه روند تصمیم گرفتن برای آنکه چه بخورید و چه نخورید، برای شما عذابآور باشد، میتواند شما را تا مرز دیوانگی پیش ببرد. قدم اول این است که در اصل، نیازی نیست شما درباره آنچه باید بخورید و آنچه نباید بخورید، تصمیم بگیرید. این پزشک شماست که صلاحیت تصمیمگیری در این مورد را دارد. اگر شما سوال یا نگرانی داشتید، میتوانید با پزشکتان مطرح کنید. این را هم در نظر داشته باشید که هر روشی را نمیتوان به طور کامل عملی کرد. بدانید که حتی اگر مثلاً در 3 ماهه نخست بارداری، پنیر غیر پاستوریزه هم بخورید، باز هم احتمال بسیار کمی وجود دارد که به جنین شما آسیب برسد. ما مطمئن هستیم که مادر شما، نیمی از کارها و پرهیزهایی را که شما انجام میدهید، انجام نمیداد، اما میبینید که بچههای سالم و تندرستی به دنیا آورده است.

استرس و اضطراب‌ در باردرای,علل اضطراب‌ در باردرای


4- نکند بچهام را دیوانه کنم
میان هورمونهایی که در دوران بارداری در بدن شما ترشح میشود و خستگی زیاد و استرسی که شما دارید، ارتباط وجود دارد. محققان میگویند که این نوع استرسها، تاثیر کمی بر جنین میگذارند. بعضی دیگر از محققان نیز معتقدند که استرسهای قوی نظیر از دست دادن شغل یا از دست دادن پدر یا مادر میتواند موجب تولد بچه ناقص شود. در نهایت، اگر فکر میکنید که خیلی استرس دارید، سعی کنید از قرار گرفتن در شرایطی که استرسزاست، خودداری کنید. سعی کنید یک ساعت زودتر به رختخواب بروید. ورزش کنید یا برای خرید بیرون بروید. به پارک بروید و هر روز مجله مورد علاقه خود را بخوانید.

 5- نکند بچهام ناقص باشد
شما هم مثل خیلی از مادرهای آینده، در زمان بررسی آزمایشهای دورهای بارداری، نفستان را در سینه حبس میکنید و منتظر هستید که از دکتر بشنوید فرزندتان سالم و تندرست است و روند رشدش را به صورت کاملاً طبیعی طی میکند. ریسک ناقص به دنیا آمدن بچه شما، تنها 4درصد است که البته این 4 درصد، نقصهای جدی را شامل میشود. حتی امکان دارد در آزمایشهای تصویری اولیه، نشانههایی از وجود نقص در جنین وجود داشته باشد، اما به این معنی نیست که فرزند شما دچار مشکل خواهد بود. چون بسیار پیش آمده که در آزمایشهای بعدی که دقیقتر انجام میشوند، اثری از این نقصها نبوده است.

بهترین راه محافظت از فرزندتان این است که قبل از بارداری، مولتی ویتامین و فولیک اسید مصرف کنید. همچنین قبل از بارداری، حتماً با پزشکتان مشورت کنید و درباره نگرانیهای خاصی که دارید، با او صحبت کنید. او قادر خواهد بود درباره خطرهای جدی که ممکن است سلامت شما و بچه را تهدید کند، ایدههای واضح و روشنی به شما بدهد. البته او باید سابقه وجود هرگونه بیماری در خانوادهتان را بداند.

 6- نکند زود زایمان کنم
در این مورد، تا حدودی با شما موافقیم و به شما حق میدهیم که نگران باشید. چون آمار زایمان زودتر از موعد، در سراسر دنیا در حال افزایش است؛ اما بیشتر از 70 درصد از بچهها، بین هفتههای 34 تا 36 به دنیا میآیند. واقعیت این است که برای جلوگیری از زایمان زودرس، کار زیادی نمیتوانید انجام دهید. بهتر است سیگار نکشید، نوشیدنی الکلی ننوشید، آزمایشهای دورهای پیش از تولد را حتماً انجام دهید و حتماً هر روز فولیک اسید مصرف کنید.  تحقیقات روی 40 هزار زن باردار نشان داده است که آن دسته از زنانی که یک سال پیش از بارداری، ویتامین مصرف کرده بودند، به میزان 50 تا 70 درصد، کمتر از دیگر زنان، زایمان زودرس داشتهاند.

استرس و اضطراب‌ در باردرای,علل اضطراب‌ در باردرای


 

   7- نکند چاق بمانم
خیلی از خانمهای باردار وقتی به ماه هفتم به بعد بارداری میرسند، همواره به این فکر میکنند که آیا میتوانند پس از زایمان، وزن کم کرده و تناسب اندام خود را حفظ کنند یا خیر. نتیجه تحقیقات نشان داده است که 14 تا 20 درصد از زنان باردار، بخشی از وزن دوران بارداری خود را حفظ میکنند؛ اما برای جلوگیری از این مسئله هم راههایی وجود دارد. نخست اینکه سعی کنید در دوران بارداری، افزایش وزنتان بر اساس اصول پزشکی باشد. سعی کنید اضافه وزن نداشته باشید. تحقیقات نشان داده است که زنانی که وزنشان در دوران بارداری، بیشتر از اندازه مجاز است، بعد از بارداری نمیتوانند وزنشان را کم کنند. راه دوم، شیر دادن است باعث سوختن کالری بسیار زیادی میشود و در نهایت، موجب میشود وزن بدن به طور طبیعی کم میشود. همچنین هر زمان که پزشکتان به شما اجازه ورزش کردن داد، این کار را شروع کنید. محققان برزیلی دریافتهاند که آن دسته از زنانی که تنها به کم کردن مصرف کالری بسنده کردهاند، نتیجه بسیار بهتری گرفتهاند.

 8 – نکند از درد زایمان بمیرم
بارداری دوران بسیار خوشایندی است. زیر نظر داشتن وضعیت رشد جنین به صورت هفته به هفته، انتخاب اسم برای بچه، دکوراسیون اتاق کودک، همه و همه لذتبخش است. بعدها به مرور، مسائل مربوط به هفتههای پایانی بارداری پیش میآید و این که بچه چگونه به دنیا خواهد آمد.

ممکن است سوالاتی در ذهن شما ایجاد شود. سوالاتی نظیر این که زایمان چقدر طول خواهد کشید؟ به این نکته فکر کنید که زنان از ابتدای خلقت تا کنون، بچه به دنیا آوردهاند. پس دلیلی ندارد که شما نتوانید این کار را بکنید. همچنین امروزه، خیلی کارها را میتوان برای کاهش درد انجام داد.

اگر شما جزء آن دسته از مادرانی هستید که هرچقدر اطلاعات بیشتری کسب می کنید، مضطربتر میشوید، سعی کنید در این مورد با دکترتان صحبت نکنید و صبر کنید تا موقعش فرا برسد و خودتان با آن روبرو شوید. مسئله خیلی مهم دیگر این است که با پزشکتان آنقدر راحت باشید که بتوانید با او درباره آرزوها و حتی ترسهایتان حرف بزنید.

 


 مطالب مرتبط: